Arama
     Ana Sayfa |  Forum |  Üye Listesi |  Gruplar |  Son Konular |  Arama |  Kayıt ol |  Oturum Aç  

Sanatın ve Sanatçının Yeni Adresi - TiyatroTurkiye.com Sitesini ziyaret ediniz..

Oturum Aç

İZMİR DOKUZ EYLÜL UNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI

Yeni Başlık Gönder  Cevap Gönder
|--» Forum Ana Sayfa » Tiyatro Danışmanı » Tiyatro Okulları
Cevap: 0 | Gösterim: 4678
maDreperLa
Aktif üye
Aktif üye
 
MesajİZMİR DOKUZ EYLÜL UNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI Tarih: 19:06 17-Şubat-2007 - Mesaj: #1
İZMİR DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI
 
Mayıs ayı içinde yapılacak Üniversite sınavı sonucunda-sonradan açıklanacak taban puanını elde eden adaylar aşağıda belirtilen koşullarda Sahne Sanatları Bölümlerinin istedikleri Ana Sanat Dallarına müracaat edebilir. Adayların sınavlara katılabilmesi için süresi içinde ön kayıt işlemlerini kendisinin şahsen yaptırması gerekmektedir.
 
Halen İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve aynı eğitim biçimini uygulayan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri'nin Sahne Sanatları Bölümleri için genel koşullar aşağıdaki gibidir:
Sahne Sanatları Bölümünün amacı uygulamalı ve deneysel çalışmaların yanı sıra kuramsal çalışmaların da önemli olduğu tiyatro sanatı ve bilim alanlarında,ülkemizin gereksinmelerini karşılayacak nitelikte profesyonel alanda Oyuncu,Dramatik Yazar (Tiyatro,Radyo,TV. Sinema ve Reklam Yazarlığı) ve Sahne Tasarımcısı (Dekor,Giysi, Işıklama,Efekt,İç Tasarım,vb..) yetiştirmektir.
 
Sahne Sanatları Bölümü birinci sınıftan başlayarak oyunculuk,Dramatik Yazarlık-Dramaturji ve Sahne Tasarımı Dallarından oluşan bir eğitim programı uygulamaktadır. Öğrenciler tiyatro tarihi,Tiyatro Kuramları,Oyun İncelemesi,Türk Tiyatrosu,Toplum Bilim,Sahne Uygulaması gibi ortak derslerde birlikte eğitime tabi tutulurlar. Öğrenci adayları önkayıtları sırasında bu >üç sanat dalından dilediklerini seçip,yetenek sınavlarına katılabilirler. Sınavı kazanan adayların saptanan sanat dalları kesindir. İleride herhangi bir değişiklik yapılamaz. Öğrenciler eğitim izlencesinin yanı sıra ilk üç yıl içinde tamamlanması gereken 500 saatlik çalışma ve üçüncü yıldan itibaren de 100 saatlik staj uygulamalarını bitirmek ve mezuniyet için kendi sanat dallarında bir diploma çalışması hazırlayarak mesleki bilgilerini ve yeteneklerini kanıtlamak zorundadır.
 
ADAYLARDA ARANILAN NİTELİKLER VE YETENEK SINAVLARI
 
OYUNCULUK ANA SANAT DALI
Oyunculuk Ana Sanat Dalı ülkemizde üniversite düzeyinde oyunculuk eğitimi veren bir lisans dalıdır. Ağırlıklı olarak tiyatro alanında oyunculuk yapılmaktadır. Bu dala başvuracak adayların herhangi bir fiziksel kusuru bulunmaması gerekmektedir. Oyunculuk adaylarının boy ve kilolarının uygun olması,yaşlarının 21 den büyük olmaması gerekmektedir.
Oyunculuk Ana Sanat Dalı yetenek sınavları iki aşamalıdır.
 
I.Aşama;
Mimik, Ritmik, Ses, Kulak, Doğaçlama, Okuma, Refleks, vb. sınavlarından oluşur.
Mimik ve doğaçlama sınavlarında adaylar,sınav kurulunun kendilerine verecekleri bir konuyu sözel anlatıma baş vurmadan oynayacaklardır. Ritmik sınavında adayın ritim duygusu ve kulak yetisinin değerlendirilmesi yapılır. es ve Kulak sınavında adayın piyano eşliğinde kulak ve ses yetisinin değerlendirilmesi yapılacaktır. Tam not 100 üzerinden değerlendirilir. Sınavlar sonucu başarılı olan Oyunculuk Ana Sanat Dalı adayları, bu eğitimin getirdiği fiziksel ve ruhsal koşullara uygun olup olmadıklarını saptayan Üniversite hastanesi Kulak Burun Boğaz, Ortopedi ve Psikiyatri kliniklerinden alınacak bir sağlık raporu getirmek zorundadır.
 
II.Aşama
İkinci aşama sınavı
Birinci aşamada başarılı bulunan adaylar ikinci aşama sınavına alınırlar.
Bu aşamada adaylar aşağıda önerilen yazarlardan ya da bu alanda tanınmış oyun yazarlarından seçecekleri iki sahneyi sınav kurulu önünde oynayacaklardır.
Bu sahnelerden biri komik,diğeri trajik özellikler taşımak zorundadır.
Adaylar bu sahneler dışında tanınmış bir şairden seçecekleri bir şiiri de ezbere okuyacaklardır.
Önerilen Oyun Yazarları: AISKHYLOS/ SOPHOKLES/ EURIPIDES/ ARISTOPHANES/ PLAUTUS/ SHAKESPEARE/ MOLIERE/IBSEN / ÇEKHOV/ GOGOL/ T.ÖZAKMAN/ T.OFLAZOĞLU/ H.TANER/ G.DİLMEN/ C.F.BAŞKUT/ N.CUMALI/ A.AĞAOĞLU/ R.N.GÜNTEKİN/ O.ASENE/ V.D..... Sahne hazırlığında göz önüne alınması gereken koşullar.
1. Biri Türk diğeri yabancı yazarlardan birer sahne seçeceklerdir.
2. Sahneler bir adayı değerlendirmeye olanak verecek uzunlukta olacaktır.
3. Aday hangi yazarın oyununu seçtiyse yazarı ve oyunun tamamı hakkında bilgi sahibi olacaktır.
4. Seçilen sahneler ezberlenecek ve jüri önünde oynanacak nitelikte hazırlanacaktır.
5. Hazırlanan sahnede birden fazla oyun kişisi varsa adaylar ortaklaşa çalışmayla sınava katılabilirler.(Aday birkaç rol kişisini birden oynamaya kalkışmayacaktır)
6. Aday,hazırlanan sahneden vazgeçilemeyecek kadar önemli ve gerekli yardımcı eşya ve aksesuvarı yanında getirebilir.
7. Adaylar kendi cinslerine uygun rol seçeceklerdir.(Bayanlar erkek,erkekler bayan rollerini seçemezler).Aksi takdirde sınava kabul edilmeyeceklerdir.
 
DRAMATİK YAZARLIK ANA SANAT DALI
Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı tiyatro,sinema,radyo,TV. Reklam yazarlığı gibi Sahne Sanatları alanlarında gereksinim duyulan Dramatik yazarları yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Öğrencilere dramatik yazarlık tekniğinin gerektirdiği bilgi ve uygulamaların yanı sıra,dramaturgi ve tiyatro araştırmacılığı alanlarında gerekli formasyonu kazanacakları bir eğitim öğretim programı uygulanır.
Yetenek sınavları iki aşamalıdır.
 
I.Aşama
Bu aşamada adaylardan sınav komisyonunca verilecek bir konu üzerinde kompozisyon yazmaları istenecektir.
 
II.Aşama
Bu aşamaya,birinci aşamada başarılı görülen öğrenciler katılacaklardır. Adaylardan sınav komisyonunca verilecek konular üzerinde kompozisyonlar yazmaları istenecektir. Bu aşamada adayların anlatım güçleri,yaratıcılıkları,fantazileri öncelikle değerlendirilecektir. İkinci aşama yazılı kompozisyonlarında yeterli bulunan adaylar,sözlü kompozisyona alınırlar. Bu sınavın başarı notu,yukarıda belirtilen tüm aşamaların ayrı ayrı değerlendirilmesi ve tek nota indirgenmesi ile tam not 100 üzerinden değerlendirilir.
 
SAHNE TASARIMI ANA SANAT DALI
Bu eğitim programı tiyatro,sinema,TV.vb. alanlarda gereksinim duyulan sahne tasarımı sanatçılarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Sahne tasarımcısı dekor,kostüm,ışık,efekt ve iç dekorasyon konularında kuramsal ve uygulamalı bir eğitimden geçmiş,sahne ve set düzenlemelerinin tüm estetik sorunlarını çözebilecek bilgi ve beceriyi edinmiş bir sanatçıdır. Sınava girecek adaylarda ortalamanın üstünde bir çizgi ve tasarım düzeyi aranmaktadır. Yetenek sınavları iki aşamalıdır.
 
I.Aşama
Adaylar,Plastik Sanatlar gurubunda yer alan tüm programlara baş vuran adaylarla birlikte desen sınavına alınacaktır.
 
II.Aşama
Birinci aşamada başarılı olan adayların katılacağı bu sınavda,adaylardan "ölü doğa" kompozisyonları ve verilecek konularda iç mekan tasarımları yapmaları istenecektir. Bu aşamada başarılı görülenler sözlü görüşmeye alınarak sahne tasarımı sanatına yatkınlıkları değerlendirilecektir. Bu sınavın başarı notu, yukarıda belirtilen tüm aşamaların ayrı ayrı değerlendirilmesi ve tek nota indirgenmesi ile belirlenecektir. Tam not 100 üzerinden değerlendirilir.
 
Her üç sınav için gerekli malzemelerle ilgili açıklamalar ön kayıt sırasında yapılacaktır.
 
Yüksek Lisans:
Öğrenci kaynağı; Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü, Dil Tarih Coğrafya fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunları, Devlet Konservatuarı ve dengi okulların ( Tiyatro Bölümü ), Devlet Konservatuarı Opera ve Dans, Fen Edebiyat Fakülteleri İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Eğitim Fakültelerinin İngilizce Eğitimi mezunları bu ana sanat dalına başvurabilirler.
 
Doktora:
Öğrenci kaynağı ; Sahne Sanatları Anasanat Dalı ile Devlet Konservatuarı Opera ve Dans Anasanat Dalı Yüksek Lisans mezunları bu anasanat dalına başvurabilirler.
Başa dön Bu üye tarafından gönderilen mesajları bul  
Mesajları göster:   
|--» Forum Ana Sayfa » Tiyatro Danışmanı » Tiyatro Okulları
Saat Dilimi » Türkiye Saati
Yeni Başlık Gönder  Cevap Gönder